Rahşan Tekşen

ANA SAYFA  »  KEŞKÜL   »  KISA KISA

KISA KISA

attar-41742

Attar

Feriduddin-i Attar'ın anlattığına göre Habîb Acemî adında bir zat ne zaman Kur'an dinlese ağlarmış. "Arapça bilmiyorsun, neden ağlıyorsun?" diyenlere, "Evet bilmiyorum. Ama dilim Acemîdir, kalbim Arabî..." dermiş.

DETAY...

kurallar-93740

Kurallar

Otobüslerde yolcu sayı sınırı var ve buna riayet ediliyor. Toplu taşıma kullanan biri olarak ben şahidim... Ön kapının limiti dolunca sadece orta ve arka kapılardan yolcu alıyoruz. Onların da limiti dolunca kapıdan sarkarak gitmeye razı olan yolcuyu almıyoruz.

DETAY...

nokta-virgul-92741

Nokta, Virgül

Edebiyatla meşgul olan insanlar, malzemesi nokta, virgül olan metin ustaları gibi görülüyor. Alet edevatını kap da şu benim yazıyı bir düzeltiver, deniyor onlara sıkça. El atıyorlar atmasına amma çoğu zaman görüyorlar ki duvar çürük, çivi tutmuyor.

DETAY...

fil-84496

Fil

Züccaciye dükkânındaki fil, nefes bile alamıyor korkusundan. Kırıp döktüklerinden çok, kocaman cüssesinden utanıyor. Kendinden utanıyor, fil olmaktan utanıyor...

DETAY...

suriyeli-kiz-64485

Suriyeli Kız

Metroda Suriyeli küçük bir kız, elinde kâğıt bardakla aramızdan geçti. İstasyona gelince yanındaki çocuk ona seslendi: سعيدة

DETAY...

secere-55497

Şecere

Bir tuşa basınca şecereyi önüne döküyormuş bilgisayar. Dün altını bezlediğimiz çocuklara, beş kuşak önceki dedemizin adını, nerede doğduğunu, ne zaman vefat ettiğini söylüyormuş.

DETAY...

sanat-14479

Sanat

İnsanın huruf-i hecasıdır sanat. Elif, mimarın taşı. Lam, müzehhibin boyası. Mim, şairin kelimeleri.

DETAY...

trafik-38471

Trafik

Çantasını kaptırmamak için yerlerde sürüklenen ama başaramayan bir teyze gibi ağrıyan omuzlarını ve ruhunu sıvazlıyor bu akşam.

DETAY...

emojiler-89470

Emojiler

Biri ölümden bahsediyor. Diğeri iki nokta üst üste ve bir parantezden mürekkep, karikatür gibi bir emojiyle güya ne kadar üzgün olduğunu anlatıyor.

DETAY...

cocuk-63469

Çocuk

Köpeklerden korkarım. Ama yanımda daha çok korkan biri varsa, köpeğin olduğu tarafa geçerim.

DETAY...

dua-39467

Dua

İbn Bâcce'nin muâsırı olsaydık, âriflerin birbirine "Allah seni toplasın!" diye ettiği duayı duyar, biz de kırıntılarından nasiplenirdik.

DETAY...

renkli-iplikler-63466

Renkli İplikler

İplik almaya her gidişinde beni de götürürdü annem. Renk seçimime karışmaz, sadece tezgâhın üzerindeki küçük kutudan alabileceğimi söylerdi. O küçük kutu, benim gittiğim iplikçi dükkânıydı ve o dükkânın tek müşterisi bendim. Sarısından moruna, yeşilinden pembesine…

DETAY...

huzur-76464

Huzur

Huzur, bir evin penceresiydi. O pencere açılmadığında havasızlıktan ölüyordu içerideki her şey.

DETAY...

kitaplik-21463

Kitaplık

Kitaplarımıza has dolaplarımız yoktu ama ortak bir kütüphanemiz vardı. Annemden koparttığımız her köşe, mülkümüze geçmiş bir arazi kıymetindeydi. Çünkü onları rahat ettirmek gibi bir derdimiz vardı.

DETAY...

yokluk-24461

Yokluk

Bazı insanların yokluğu, yapbozun kaybolan parçaları gibi. Yerine kimi koyarsanız koyun, mutluluk denen resim bir türlü tamam olmuyor.

DETAY...

domates-93460

Domates

Anneler kızaran domateslerini, boy veren fasulyelerini anlatırken seslerinde kuşlar cıvıldıyorsa yeni evlatları olmuş, eskilerinin pabucu dama atılmış demektir. Belki de öyle değil...

DETAY...

kucuk-kiz-16456

Küçük Kız

Metroda küçük bir kız çocuğuyla annesi oturdu karşıma. Genç kadın koltuğa yerleşir yerleşmez telefonunu çıkardı ve etrafıyla ilişiğini kesti.

DETAY...

sumbul-22454

Sümbül

Rahmetli Süheyl Ünver hocamızın "Edirne Medeniyetinde Sümbül" başlıklı makalesinde okumuştum. Halk sevap kazanmak ümidiyle Selimiye Camii'ne saksılar içinde sümbül yollar, bu saksılar saflar arasına konur ve sümbül kokuları arasında namaz kılınırmış.

DETAY...

guvercin-21453

Güvercin

Selçuklu ve Osmanlı saraylarında çeşit çeşit güvercinler beslenirmiş. Saraya gelen yabancı sefirler ülkelerine dönerken de onlara güvercin hediye edilirmiş. Kendini bir kuşla simgeleştirip dünyanın dört bir tarafına uçuran zarif bir anlayış...

DETAY...

gul-18452

Gül

Çiçekler içinde güldür Efendimiz'i temsil eden. O yüzden bir mü'min, ne vakit gül koklasa salavat getirir sevgililer sevgilisine.

DETAY...

2022. Copyright © Rahşan Tekşen.

Avinga | XML