Rahşan Tekşen

ANA SAYFA  »  KEŞKÜL  »  Kısa Kısa   »  Nokta, Virgül

Nokta, Virgül

Nokta, Virgül
Nokta, Virgül

Edebiyatla meşgul olan insanlar, malzemesi nokta, virgül olan metin ustaları gibi görülüyor. Alet edevatını kap da şu benim yazıyı bir düzeltiver, deniyor onlara sıkça. El atıyorlar atmasına amma çoğu zaman görüyorlar ki duvar çürük, çivi tutmuyor. Silip çizmek, kırıp dökmek, sıfırdan başlamak gerek. Ama güçleri yetmiyor buna. Zamanları yetmiyor... İki günlük ömrü olan metinleri arkalarında bıraktıklarında, hakkı verilmemiş bir işin burukluğu kalıyor içlerinde.

Kısa Kısa KATEGORİSİNDEN...

sumbul-22454

Sümbül

Rahmetli Süheyl Ünver hocamızın "Edirne Medeniyetinde Sümbül" başlıklı makalesinde okumuştum. Halk sevap kazanmak ümidiyle Selimiye Camii'ne saksılar içinde sümbül yollar, bu saksılar saflar arasına konur ve sümbül kokuları arasında namaz kılınırmış.

DETAY...

dua-39467

Dua

İbn Bâcce'nin muâsırı olsaydık, âriflerin birbirine "Allah seni toplasın!" diye ettiği duayı duyar, biz de kırıntılarından nasiplenirdik.

DETAY...

renkli-iplikler-63466

Renkli İplikler

İplik almaya her gidişinde beni de götürürdü annem. Renk seçimime karışmaz, sadece tezgâhın üzerindeki küçük kutudan alabileceğimi söylerdi. O küçük kutu, benim gittiğim iplikçi dükkânıydı ve o dükkânın tek müşterisi bendim. Sarısından moruna, yeşilinden pembesine…

DETAY...

secere-55497

Şecere

Bir tuşa basınca şecereyi önüne döküyormuş bilgisayar. Dün altını bezlediğimiz çocuklara, beş kuşak önceki dedemizin adını, nerede doğduğunu, ne zaman vefat ettiğini söylüyormuş.

DETAY...

2022. Copyright © Rahşan Tekşen.

Avinga | XML